Autor Wątek: Mały poradnik jak dokonać zakupu lornetki aby go nie żałować.  (Przeczytany 2160 razy)

Bartek

  • Administrator
  • Nowy użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
A oto ciekawy poradnik jak kupić lornetkę przedstawiony przez firmę Gascolt.pl

Poradnik jak kupić lornetkę

Każdy, kto stanie przed problemem wyboru lornetki, powinien odpowiedzieć sobie na kilka prostych, ale zasadniczych pytań. Zadamy je tutaj i będziemy się starali odpowiedzieć na nie tak, aby ułatwić Ci wybór sprzętu i jego zakup. Rozpocząć trzeba jednak od podstaw!
Co to jest lornetka?

Właściwie każdemu wydaje się, że zna odpowiedź na to pytanie. Przecież jest ona oczywista, ale czy na pewno?

Lornetka jest przyrządem optycznym, składającym się z dwóch lunet, z których każda jest osobnym układem optycznym, składającym się z obiektywu, okularu oraz systemu pryzmatów. Obie lunety mogą posiadać wspólny system wyostrzenia obrazu oraz zmiany wielkości powiększenia.

Jest to schemat zaczerpnięty z natury. Pierwszą lornetką jest po prostu oko. Jest to lornetka o parametrach 1x7.

Popularne kategorie lornetek:
Lornetki outdoorowe
Lornetki kompaktowe Lornetki z dużym powiększeniem

Parametry lornetek

Poszukując lornetek spotykamy się najczęściej z pewnymi oznaczeniami literowo-liczbowymi, których rozszyfrowanie może nastrajać kłopotów. Oznaczenia te najczęściej wyglądają np. tak: 7x50 lub 3-7x50. Spieszymy wyjaśnić, co one znaczą. Jest to dość proste otóż oznaczenie 7x (lub np. 5x, 8x, 10x, 20x) to wielkość powiększenia, jakie oferuje nam lornetka.

Obiekt obserwowany przez tak oznaczone urządzenie będzie po prostu powiększony 7-krotnie. W przypadku oznaczenia np.3-7x (lub 4x10x, 4-12x, 8-20x) mamy do czynienia z lornetką o zmiennym powiększeniu od 3x do 7x. Urządzenia takie są bardziej uniwersalne, ale nie zawsze bardziej korzystne dla użytkownika.

Drugim parametrem, który możemy odczytać z takich oznaczeń lornetki jest średnica obiektywu. I tak nasza przykładowa lornetka 7x50 posiada obiektyw o średnicy 50 mm. Przez obiektyw nasz układ optyczny będzie zbierał światło, a więc od średnicy obiektywu zależy jasność obrazu.

W opisach lornetek na naszych stronach, lub w instrukcjach, pojawia się jeszcze kilka innych parametrów, które będą ważne dla klientów poszukujących już konkretnych urządzeń, jednak dwa z nich są równie ważne, co powiększenie i średnica okularu.

Po pierwsze to pole widzenia wyrażane w metrach na 1000m lub jardach na 1000 jardów. Jest to obejmowana przez lornetkę szerokość widzianego obszaru, znajdującego się w pewnej odległości. Oczywiście pole widzenia, w dużym stopniu, zależy od oferowanego powiększenia.

Drugim znaczącym parametrem jest odstęp źrenicy wyjściowej. Oznacza on maksymalną odległość oka obserwatora od soczewki okularu, przy której nie traci on nic z pola widzenia. Jest to parametr bardzo istotny dla osób z wadą wzroku zwana „astygmatyzmem”. Jeśli odstęp źrenicy wyjściowej jest duży, wówczas mogą one swobodnie używać lornetki w okularach.
Wybór lornetki

Aby dobrze wybrać lornetkę odpowiednią do naszych potrzeb, musimy uświadomić sobie jeszcze jedną istotną bardzo sprawę. Niestety nie ma lornetki uniwersalnej. Nie ma takiego instrumentu, który sprawdziłby się we wszystkich warunkach. Także przed zakupem, należy zastanowić się, kiedy i do czego będzie nam lornetka potrzebna, trzeba sobie rzetelnie odpowiedzieć na te pytania, aby sprzęt, który zakupimy był dla nas satysfakcjonujący.

lornetki na dzień - sprawdź ofertę Militaria.pl

Przy wyborze lornetki, która będziemy używać w ciągu dnia, przy świetle słonecznym, ważnym, parametrem jest średnica źrenicy wyjściowej. Jest to średnica snopa światła padającego na źrenicę obserwatora. Źrenica jest bardzo prosta w obliczeniu, jest to iloraz średnicy obiektywu przez powiększenie okularu.

Lornetki na dzień - przykładowa lornetka (Tasco Sonoma 8-20x50)

Źrenica ludzkiego oka działa jak przysłona w aparacie fotograficznym, im więcej jest światła w otoczeniu tym źrenica ma mniejszą średnicę. W średnio słoneczny dzień, jakich wiele w naszym klimacie, średnica ta wynosi ok. 4 mm. Nie ma więc sensu kupować lornetki o parametrach których iloraz da nam źrenicę wyjściową bliską 7 lub nawet 8, jak to jest w przypadku lornetek 7x50 lub 8x56. Dużo lepiej nabyć lornetkę 8x32, 10x40 czy 7x30. W warunkach światła dziennego uzyskamy lepszą jasność obrazu i wysoką rozdzielczość obserwowanego obiektu niż w większych i droższych lornetkach.

lornetki na wieczór i noc

Tutaj można napisać zupełnie odwrotnie jak przy lornetkach na dzień. Źrenica ludzkiego oka przy bardzo słabym oświetleniu potrafi osiągnąć nawet rozmiar 7mm. Dlatego do obserwacji wieczornej i nocnej powinniśmy nabyć lornetkę o pramatkach oferujących średnicę źrenicy wyjściowej bliskiej 6 – 7 mm. Właśnie takimi lornetkami są wyżej wymienione instrumenty 7x50 czy 8x56. Snop światła, oferowany przez nie, ma źrenicę dopasowaną do źrenicy oka, nie ma straty światła a więc obraz jest jasny i wyraźny.

Lornetki na wieczór i noc - przykładowa lornetka (Hawke Nature-Trek 10x50)

Przy lornetkach na wieczór i noc ważnym parametrem jest Transmisja Światła (patrz słowniczek) uzyskiwana przez położenie na soczewkach obiektywu i pryzmatach warstw odpowiednich powłok antyrefleksyjnych, zapobiegających odbijaniu się światła od powierzchni soczewek. Stare lornetki bez powłok miały straty światła na soczewkach rzędu 45%. Dzisiejsze systemy powłok potrafią zniwelować straty światła do 4-5 %. Jednak takie powłoki są bardzo drogie i znacznie podnoszą koszt lornetki. Można jednak wybrać lornetkę z dobrymi powłokami w bardo przystępnej cenie!

lornetki ze stałym czy zmiennym powiększeniem?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie należy odpowiedzieć, co daje użytkownikowi zmienne powiększenie lornetki.

Lornetka Bushnell Legacy 10-22x50 (12-1225)

Otóż sprzęt taki umożliwia przede wszystkim oglądanie i ogólnego i szczegółowego obrazu obiektu. Na mniejszych powiększeniach mamy szerokie pole widzenia i dość jasny obraz. Natomiast duże powiększenie to możliwość dokładnego obejrzenia obiektu. Niestety trzeba sobie zdać sprawę, że obraz będzie ciemny no i drgający. Przy powiększeniach rzędu 15 x i więcej, lepiej stosować statyw. Także lornetki o zmiennym powiększeniu to sprzęt bardziej dla turystów, uczestników koncertów plenerowych. Natomiast praktycznie bezużyteczny w łowiectwie czy żeglarstwie.

co jeszcze jest ważne?

Sprawę najważniejszą, czyli układ optyczny, mamy już omówiony. Ważne jest abyśmy wiedzieli również, w jakich warunkach będzie używana lornetka. Jeśli potrzebujemy lornetkę na niedzielny spacer w parku czy lesie, na plenerowy koncert czy na zawody sportowe potrzebna jest mała, kompaktowa lornetka dzienna, taka, która się zmieści w torebce lub plecaku, a może wystarczy tylko monokular kieszonkowy. Sprzęt taki nie jest drogi a oferuje naprawdę wysokiej jakości obraz.

Lornetka Tasco Essentials 8x21 (165RB) Monokular Tasco Essentials 10x25 (568RBD)

Turyści, którzy lubią długie wędrówki po górach, też będą potrzebowali lornetki poręcznej i wygodnej, ale za to odpornej na warunki klimatyczne. Nie musi to być lornetka całkowicie wodoodporna, wystarczy, że, mocny deszcz nie zrobi jej krzywdy. Dobrze też, żeby taki instrument był zabezpieczony przez uszkodzeniem wynikłym z obicia czy upadku z niewielkiej wysokości. Takie wypadki w górach przecież się zdarzają. Oczywiście można również kupić lornetkę z powłokami zapobiegającymi skraplaniu wody na obiektywie, nawet w deszczu oferują one klarowny i czysty obraz. Oczywiście powłoki takie podniosą cenę sprzętu

Lornetka Bushnell Marine 7x50 z kompasem (137500)

Natomiast wodoodporna lornetka to sprzęt dla żeglarzy. W tym sporcie przyda się instrument o dość dużym powiększeniu, który będzie zamocowany na statywie. Można kupić typowe morskie lornetki, które posiadają zintegrowany kompas i podziałkę odległości.

Lornetka Bushnell Trophy 8x56 (238056)

Myśliwi potrzebują instrumentu oferującego obraz jasny i wyraźny przy ograniczonym świetle. Ten sprzęt to lornetki nocne o parametrach np. 7x50 (najpopularniejsze lornetki wieczorne). Dobrze jak są również zabezpieczone przed uszkodzeniem wynikłym z lekkiego uderzenia no i są odporne na warunki klimatyczne. W lornetce dla myśliwego przyda się wypełnienie tubusu suchym azotem, zapobiegające „parowaniu” szkieł wewnętrznych wynikłych z różnicy temperatur. Dobry instrument wieczorno nocny z powłokami i zabezpieczeniami to elita wśród lornetek, a zatem i dość dro

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
silvaventum msn marootwock teen-wolf muzycznekoloseum