Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Bartek

Strony: [1]
1
A oto ciekawy poradnik jak kupić lornetkę przedstawiony przez firmę Gascolt.pl

Poradnik jak kupić lornetkę

Każdy, kto stanie przed problemem wyboru lornetki, powinien odpowiedzieć sobie na kilka prostych, ale zasadniczych pytań. Zadamy je tutaj i będziemy się starali odpowiedzieć na nie tak, aby ułatwić Ci wybór sprzętu i jego zakup. Rozpocząć trzeba jednak od podstaw!
Co to jest lornetka?

Właściwie każdemu wydaje się, że zna odpowiedź na to pytanie. Przecież jest ona oczywista, ale czy na pewno?

Lornetka jest przyrządem optycznym, składającym się z dwóch lunet, z których każda jest osobnym układem optycznym, składającym się z obiektywu, okularu oraz systemu pryzmatów. Obie lunety mogą posiadać wspólny system wyostrzenia obrazu oraz zmiany wielkości powiększenia.

Jest to schemat zaczerpnięty z natury. Pierwszą lornetką jest po prostu oko. Jest to lornetka o parametrach 1x7.

Popularne kategorie lornetek:
Lornetki outdoorowe
Lornetki kompaktowe Lornetki z dużym powiększeniem

Parametry lornetek

Poszukując lornetek spotykamy się najczęściej z pewnymi oznaczeniami literowo-liczbowymi, których rozszyfrowanie może nastrajać kłopotów. Oznaczenia te najczęściej wyglądają np. tak: 7x50 lub 3-7x50. Spieszymy wyjaśnić, co one znaczą. Jest to dość proste otóż oznaczenie 7x (lub np. 5x, 8x, 10x, 20x) to wielkość powiększenia, jakie oferuje nam lornetka.

Obiekt obserwowany przez tak oznaczone urządzenie będzie po prostu powiększony 7-krotnie. W przypadku oznaczenia np.3-7x (lub 4x10x, 4-12x, 8-20x) mamy do czynienia z lornetką o zmiennym powiększeniu od 3x do 7x. Urządzenia takie są bardziej uniwersalne, ale nie zawsze bardziej korzystne dla użytkownika.

Drugim parametrem, który możemy odczytać z takich oznaczeń lornetki jest średnica obiektywu. I tak nasza przykładowa lornetka 7x50 posiada obiektyw o średnicy 50 mm. Przez obiektyw nasz układ optyczny będzie zbierał światło, a więc od średnicy obiektywu zależy jasność obrazu.

W opisach lornetek na naszych stronach, lub w instrukcjach, pojawia się jeszcze kilka innych parametrów, które będą ważne dla klientów poszukujących już konkretnych urządzeń, jednak dwa z nich są równie ważne, co powiększenie i średnica okularu.

Po pierwsze to pole widzenia wyrażane w metrach na 1000m lub jardach na 1000 jardów. Jest to obejmowana przez lornetkę szerokość widzianego obszaru, znajdującego się w pewnej odległości. Oczywiście pole widzenia, w dużym stopniu, zależy od oferowanego powiększenia.

Drugim znaczącym parametrem jest odstęp źrenicy wyjściowej. Oznacza on maksymalną odległość oka obserwatora od soczewki okularu, przy której nie traci on nic z pola widzenia. Jest to parametr bardzo istotny dla osób z wadą wzroku zwana „astygmatyzmem”. Jeśli odstęp źrenicy wyjściowej jest duży, wówczas mogą one swobodnie używać lornetki w okularach.
Wybór lornetki

Aby dobrze wybrać lornetkę odpowiednią do naszych potrzeb, musimy uświadomić sobie jeszcze jedną istotną bardzo sprawę. Niestety nie ma lornetki uniwersalnej. Nie ma takiego instrumentu, który sprawdziłby się we wszystkich warunkach. Także przed zakupem, należy zastanowić się, kiedy i do czego będzie nam lornetka potrzebna, trzeba sobie rzetelnie odpowiedzieć na te pytania, aby sprzęt, który zakupimy był dla nas satysfakcjonujący.

lornetki na dzień - sprawdź ofertę Militaria.pl

Przy wyborze lornetki, która będziemy używać w ciągu dnia, przy świetle słonecznym, ważnym, parametrem jest średnica źrenicy wyjściowej. Jest to średnica snopa światła padającego na źrenicę obserwatora. Źrenica jest bardzo prosta w obliczeniu, jest to iloraz średnicy obiektywu przez powiększenie okularu.

Lornetki na dzień - przykładowa lornetka (Tasco Sonoma 8-20x50)

Źrenica ludzkiego oka działa jak przysłona w aparacie fotograficznym, im więcej jest światła w otoczeniu tym źrenica ma mniejszą średnicę. W średnio słoneczny dzień, jakich wiele w naszym klimacie, średnica ta wynosi ok. 4 mm. Nie ma więc sensu kupować lornetki o parametrach których iloraz da nam źrenicę wyjściową bliską 7 lub nawet 8, jak to jest w przypadku lornetek 7x50 lub 8x56. Dużo lepiej nabyć lornetkę 8x32, 10x40 czy 7x30. W warunkach światła dziennego uzyskamy lepszą jasność obrazu i wysoką rozdzielczość obserwowanego obiektu niż w większych i droższych lornetkach.

lornetki na wieczór i noc

Tutaj można napisać zupełnie odwrotnie jak przy lornetkach na dzień. Źrenica ludzkiego oka przy bardzo słabym oświetleniu potrafi osiągnąć nawet rozmiar 7mm. Dlatego do obserwacji wieczornej i nocnej powinniśmy nabyć lornetkę o pramatkach oferujących średnicę źrenicy wyjściowej bliskiej 6 – 7 mm. Właśnie takimi lornetkami są wyżej wymienione instrumenty 7x50 czy 8x56. Snop światła, oferowany przez nie, ma źrenicę dopasowaną do źrenicy oka, nie ma straty światła a więc obraz jest jasny i wyraźny.

Lornetki na wieczór i noc - przykładowa lornetka (Hawke Nature-Trek 10x50)

Przy lornetkach na wieczór i noc ważnym parametrem jest Transmisja Światła (patrz słowniczek) uzyskiwana przez położenie na soczewkach obiektywu i pryzmatach warstw odpowiednich powłok antyrefleksyjnych, zapobiegających odbijaniu się światła od powierzchni soczewek. Stare lornetki bez powłok miały straty światła na soczewkach rzędu 45%. Dzisiejsze systemy powłok potrafią zniwelować straty światła do 4-5 %. Jednak takie powłoki są bardzo drogie i znacznie podnoszą koszt lornetki. Można jednak wybrać lornetkę z dobrymi powłokami w bardo przystępnej cenie!

lornetki ze stałym czy zmiennym powiększeniem?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie należy odpowiedzieć, co daje użytkownikowi zmienne powiększenie lornetki.

Lornetka Bushnell Legacy 10-22x50 (12-1225)

Otóż sprzęt taki umożliwia przede wszystkim oglądanie i ogólnego i szczegółowego obrazu obiektu. Na mniejszych powiększeniach mamy szerokie pole widzenia i dość jasny obraz. Natomiast duże powiększenie to możliwość dokładnego obejrzenia obiektu. Niestety trzeba sobie zdać sprawę, że obraz będzie ciemny no i drgający. Przy powiększeniach rzędu 15 x i więcej, lepiej stosować statyw. Także lornetki o zmiennym powiększeniu to sprzęt bardziej dla turystów, uczestników koncertów plenerowych. Natomiast praktycznie bezużyteczny w łowiectwie czy żeglarstwie.

co jeszcze jest ważne?

Sprawę najważniejszą, czyli układ optyczny, mamy już omówiony. Ważne jest abyśmy wiedzieli również, w jakich warunkach będzie używana lornetka. Jeśli potrzebujemy lornetkę na niedzielny spacer w parku czy lesie, na plenerowy koncert czy na zawody sportowe potrzebna jest mała, kompaktowa lornetka dzienna, taka, która się zmieści w torebce lub plecaku, a może wystarczy tylko monokular kieszonkowy. Sprzęt taki nie jest drogi a oferuje naprawdę wysokiej jakości obraz.

Lornetka Tasco Essentials 8x21 (165RB) Monokular Tasco Essentials 10x25 (568RBD)

Turyści, którzy lubią długie wędrówki po górach, też będą potrzebowali lornetki poręcznej i wygodnej, ale za to odpornej na warunki klimatyczne. Nie musi to być lornetka całkowicie wodoodporna, wystarczy, że, mocny deszcz nie zrobi jej krzywdy. Dobrze też, żeby taki instrument był zabezpieczony przez uszkodzeniem wynikłym z obicia czy upadku z niewielkiej wysokości. Takie wypadki w górach przecież się zdarzają. Oczywiście można również kupić lornetkę z powłokami zapobiegającymi skraplaniu wody na obiektywie, nawet w deszczu oferują one klarowny i czysty obraz. Oczywiście powłoki takie podniosą cenę sprzętu

Lornetka Bushnell Marine 7x50 z kompasem (137500)

Natomiast wodoodporna lornetka to sprzęt dla żeglarzy. W tym sporcie przyda się instrument o dość dużym powiększeniu, który będzie zamocowany na statywie. Można kupić typowe morskie lornetki, które posiadają zintegrowany kompas i podziałkę odległości.

Lornetka Bushnell Trophy 8x56 (238056)

Myśliwi potrzebują instrumentu oferującego obraz jasny i wyraźny przy ograniczonym świetle. Ten sprzęt to lornetki nocne o parametrach np. 7x50 (najpopularniejsze lornetki wieczorne). Dobrze jak są również zabezpieczone przed uszkodzeniem wynikłym z lekkiego uderzenia no i są odporne na warunki klimatyczne. W lornetce dla myśliwego przyda się wypełnienie tubusu suchym azotem, zapobiegające „parowaniu” szkieł wewnętrznych wynikłych z różnicy temperatur. Dobry instrument wieczorno nocny z powłokami i zabezpieczeniami to elita wśród lornetek, a zatem i dość dro

2
Dyskusja ogólna / Odp: Powitanie
« dnia: Wrzesień 03, 2013, 14:56:10 »
Witamy! ;)

3
Dyskusja ogólna / Odp: Powitanie
« dnia: Wrzesień 03, 2013, 14:34:58 »
Darz Bór. Kolego Adamo dobry pomysł nad założeniem tego typu działu. Dziękujemy za podpowiedź ;))

4
Dyskusja ogólna / Odp: Powitanie
« dnia: Wrzesień 02, 2013, 22:04:31 »
Darz Bór. Postaramy się aby na forum znajdowało się wiele interesujących rzeczy. Dokonamy wszelkich starań aby to forum tętniło życiem. Pozdrawiam

5
Klub Strzelecki „Omega” i Polskie Stowarzyszenie Strzelectwa Parkurowego
zapraszają na
VIII POLISH OPEN Compak ŸSporting
Zawody odbędą się 7-8 września 2013

na strzelnicy w Bydgoszczy.

2 dni 200 rzutków !!!

Trening:
20 zł/ 25 rzutków
Więcej informacji na www.parcour.pl

WKS Zawisza Sekcja Strzelecka

kontakt:

tel. 52/ 378-42-55
e-mail: zawiszastrzelectwo@wp.pl

6
HUBERTUS ŁĘCZYCKI to impreza wystawiennicza z pasją i z pasji organizowana,
zachowująca i promująca tradycje łowieckie.
To impreza plenerowa dostępna dla wszystkich osób.
HUBERTUS EXPO SHOW czyli HUBERTUS ŁĘCZYCKI to doskonała okazja do spotkań
z pasjonatami myślistwa i przyrody nie tylko z Polski.
12.10/2013 Łęczyca woj. łódzkie Plac T. Kościuszki 7 edycja.
Od 3 lat Hubertus Łęczycki zmienił za sprawą EXPO SHOW swój charakter na imprezę wystawienniczą zachowując część tradycyjną. Dzięki temu Hubertus Łęczycki jest niepowtarzalny i stał się duża, prestiżową imprezą nie tylko dla firm branż związanych z łowiectwem. Hubertus Łęczycki to największa tego typu impreza w Polsce. Stałą częścią imprezy stała się największa w kraju wystawa nowych aut terenowych Hubertus Car Show 4x4 gdzie każdy może skorzystać z jazd testowych również w terenie.

HUBERTUS ŁĘCZYCKI Impreza Wystawiennicza 2013 VII edycja informacje:

Data wydarzenia: 2013-10-12 do 2013-10-12
Organizator: EXPO SHOW tel. 603202501
Atrakcje: Wystawy Firm Nie Tylko Z Branż Związanych Z Łowiectwem, HUBERUS CAR SHOW 4x4, Koncerty Muzyki Myśliwskiej I Disco Polo, Kuchnia Myśliwska, Pogoń Konna Za Lisem I Wiele Innych Atrakcji.
Koszt: Impreza plenerowa dostępna dla wszystkich osób. Wystawców prosimy o kontakt tel. 603202501
Zgłoszenia:
Sponsor: Zainteresowane firmy prezentacją swojej działalności na Hubertusie Łęczyckim prosimy o kontakt tel. 603202501 Expo Show Polska lub emial: klubshow@gmail.com

7
Najnowsze wydarzenia łowieckie / Hubertus Spalski 2013
« dnia: Wrzesień 02, 2013, 20:32:42 »
W dniach 19-20 października 2013 odbędzie się, jak corocznie, ogólnopolska impreza Hubertus Spalski 2013.
Program Hubertusa podzielony jest na dwa dni 19 październik – święto myśliwych, 20 październik – święto jeźdźców.
Impreza ta jest organizowana w Spale, miejscu szczególnym historycznie dla tych tradycji.

A oto program tejże imprezy:

19 października 2013 r. /sobota/
HUBERTUS MYŚLIWSKI
07:00   Hubertowska Msza Polowa - kaplica przy Kościele Prezydentów RP
07:30   Apel na łowy – zbiórka myśliwych
08:00 – 14:00   Polowania - obwody w zarządzie Lasów Państwowych i obwody kół łowieckich
08:00 – 17:00   IV Jarmark Hubertowski
09:00 – 17:00   Blok artystyczny na scenie głównej w centrum Spały
13:00 – 14:00   Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kolorowy Hubertusik”
10:00 – 17:00   I Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich w Spale – Stadion COS w Spale
12:00 – 18:00   Strefa myśliwska – polana nad Pilicą
12:00   Koncert muzyki myśliwskiej
12:30   Oswajamy dziczyznę – konkurs kulinarny (podsumowanie konkursu kulinarnego)
13:00   Pokazy sokolników
14:00   Oswajamy dziczyznę – konkurs nalewek (podsumowanie konkursu nalewek)
14:30   Koncert muzyki myśliwskiej
14:30 - 15:00   Parada Św. Huberta
15:00 - 15:30   Pokot - polana nad Pilicą
16:00 - 18:00   Oswajamy dziczyznę – „Wielkie Spalskie Kulinaria”
18:00   Biesiada myśliwska – Hotel Prezydent

Udział w polowaniu Hubertowskim 300,00 złotych
Zainteresowanych prosimy o kontakt z ZO PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim – tel. (44) 646-43-76
Udział w biesiadzie 130,00 złotych
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Hotelem Prezydent w Spale – tel. (44) 710-13-22

20 października 2013 r. /niedziela/
HUBERTUS JEŹDZIECKI (tereny łąk nadpilicznych)
10:00   Rozpoczęcie jarmarku jeździeckiego
11:00 - 14:00   Pokazy sokolnicze oraz przejażdżki bryczkami
12:15   Pokaz Kadryla ze stajni Wiki Łódź
12:45   Prezentacja koni i jeźdźców biorących udział w pogoni za lisem
13:00   Eliminacje do gonitwy głównej
13:45   Wyjazd jeźdźców w teren
13:50   Pokaz zręczności ułanów oraz poczty węgierskiej – skoki przez przeszkody, konkursy sprawnościowe
14:30   Hubertusik Szukany dla dzieci
15:00   Gonitwa Główna - pogoń za lisem
16:00   Koncert zespołu Don Vasyl Roma
16:00   Biesiada jeździecka
Zgłoszenia na Hubertusa Jeździeckiego: Pogoń za lisem, zaprzęgi konne (bryczki, powozy) Jan Królikowski: 606 435 909, Mirosław Sadowski: 513 045 050

8
Najnowsze wydarzenia łowieckie / Targi EXPOHunting
« dnia: Wrzesień 02, 2013, 20:27:26 »
4-6 kwietnia 2014 roku odbędą się kolejne międzynarodowe targi Łowieckie ExpoHunting w Sosnowcu. Serdecznie Zapraszamy .

9
Porady dla Stażystów / Małe wyjaśnienie co i jak.
« dnia: Wrzesień 01, 2013, 13:46:29 »
Wszystkim tym, którzy pragną zostać myśliwym dedykujemy kilka porad, niezbędnych do podjęcia pierwszych kroków. Na wstępie musimy uprzedzić, że zostanie myśliwym nie jest rzeczą łatwą i prostą. Wymaga zmiany trybu życia, zmiany myślenia, narażenia się na krytykę osób przeciwnych łowiectwu. Potrzeba zaś cierpliwości, wytrwałości, zrozumienia przyrody i wyrobienia w sobie niezwykłej koleżeńskości.
Jeżeli do wkroczenia w nasze grono skłania Was smak mięsa z dziczyzny, to nawet nie czytajcie tego poradnika. Szkoda Waszego trudu, nauki i pieniędzy wydanych na szkolenie. Jeżeli natomiast kieruje Wami niezrozumiała dla innych chęć marznięcia na ambonie zimą, kąsanie komarów latem, zanurzenie się w leśne ostępy chociaż na dworze leje i wieje, i nic nie jest w stanie Was powstrzymać od wyjazdu w łowisko, to przeczytanie tego poradnika pomoże Wam w zgłębieniu szlachetnej sztuki jaką jest łowiectwo.
Zastanówcie się więc mocno zanim sięgnięcie po długopis by napisać prośbę do Koła Łowieckiego. Oto swoiste 10 przykazań, które powinno przydać się w zostaniu myśliwym.

1. Łowiectwo to choroba i to nieuleczalna. Prawdziwy myśliwy jest pasjonatem i leczy go tylko ambona, las lub pole. Samo posiadanie strzelby nie uczyni z Ciebie myśliwego.
2. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany zostać myśliwym, to zbliżenie do koła łowieckiego ułatwi posiadanie w rodzinie, bądź wśród dobrych znajomych, kogoś polującego. Jeżeli nie macie kogoś takiego, to przynajmniej należy się dowiedzieć np. w Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego, jakie Koło Łowieckie działa na obszarze, w którym zamieszkujecie.
3. Szukajcie następnie kontaktu z prezesem lub łowczym tego koła i poproście czy moglibyście wziąć, udział w pracach gospodarczych tego koła, nagance na polowaniach zbiorowych, gromadzeniu karmy i dokarmianiu zwierzyny. Jeżeli spotkacie się z odmową to od razu radzimy szukać innego koła.
4. Zanim jednak będziecie się spotykać na nagankach lub pracach z doświadczonymi nemrodami, radzimy posiadać już jakąś wiedzę o zwierzynie, jej zwyczajach, pilnie słuchać myśliwych i „nie mądrzyć się” w rozmowach z nimi. Muszą Was poznać, a na pewno będą bacznie obserwować Wasze zachowanie. Lepiej żeby Ciebie poznali „z dobrej strony”.
5. Uczestniczysz już w życiu koła, bierzesz udział w pracach czy nagankach i czujesz, że poznali Cię i zaakceptowali piszesz podanie do Zarządu Koła o przyjęcie na staż kandydacki, z możliwością bycia członkiem danego koła. Jest pewne odstępstwo od tego wymogu. Możesz napisać w podaniu, że tylko chcesz odbyć staż kandydacki w tym kole, a potem poszukasz innego koła lub zostaniesz tzw. myśliwym niestowarzyszonym bez przynależności do koła łowieckiego. Ze stażu kandydackiego zwolnieni są także absolwenci leśnych szkół średnich lub studiów leśnych. Musisz też znaleźć wśród myśliwych koła osobę, która poprze Twoje podanie i będzie tzw. wprowadzającym. W czasie stażu musisz odpracować określoną liczbę godzin na rzecz koła, uczestniczyć w polowaniach, zebraniach i szkoleniach.
6. Po odbyciu stażu, trwa on zwykle rok lub dwa, ( Zarząd Koła może go przedłużać jeżeli uzna, że w okresie stażu kandydackiego nie spełniłeś wymagań), zostajesz skierowany na szkolenie czyli kurs dla nowowstępujących. Organizowany on jest  przez właściwy Zarząd Okręgowy PZŁ. Ucz się pilnie podczas tych szkoleń i bądź zawsze na nich obecny. Zaczynasz ponosić też pierwsze opłaty z tym związane.
7. Po zdaniu bardzo trudnego egzaminu, który jest egzaminem państwowym i przejściu badań lekarskich (psychiatryczne, okulistyczne, laryngologiczne, psychotechniczne i specjalistyczne – wszystkie kosztują), zaczyna się zawiła, długa i niestety kosztowna procedura uzyskania legitymacji PZŁ i pozwolenia na broń. Otrzymane zaświadczenie o zdaniu egzaminu pozwoli Ci w Komendzie w Wojewódzkiej Policji ubiegać się o pozwolenie na broń.
8. Następuje procedura sprawdzania Cię przez Policję czy sąsiedzi nie postrzegają Cię jako pieniacza, który może wszystkich powystrzelać, czy nie byłeś karany, czy dysponujesz odpowiednią szafką – sejfem na broń. W przypadku pomyślnego dla ciebie sprawdzenia otrzymujesz pozwolenie na zakup broni myśliwskiej. Możesz też odebrać legitymacje PZŁ, oczywiście po wpłaceniu wpisowego na Polski Związek Łowiecki.
9. Masz już niezbędne „papiery” więc udajesz się z grubo wypchanym portfelem po zakup broni myśliwskiej, lornetki, niezbędnego sprzętu i ubioru myśliwskiego. Kupiłeś  broń więc udajesz się znowu na Policję, a oni wypiszą Ci pozwolenie na broń i wpiszą do niego zakupioną przez ciebie jednostkę broni. Zostawiasz trzy łuski po wystrzelonych nabojach celem badań balistycznych niezbędnych do udowodnienia Ci, że  strzelałeś do innego celu, niż ten do którego broń jest przeznaczona ( jeżeli, co nie daj Bóg, to nastąpi).
10. Wracasz do Koła, wypełniasz u sekretarza deklarację o przyjęcia na członka Koła, opłacasz wpisowe do Koła, składki członkowskie i jak dobrze „żyłeś” z łowczym otrzymujesz pierwszy w życiu odstrzał. Darz Bór !!!

Jeżeli natłok procedur formalnych i wysokie koszty finansowe nie przestraszyły Cię przed zostaniem myśliwym to pamietaj jeszcze, że na polowaniach masz takie efekty - średnio jedno na pięćdziesiąt wyjść w łowisko jest udane (zależy od zasobności łowiska). Koszty wykonywania polowania (niemałe) nie rekompensują ewentalnych zysków. Nadal pracujesz na rzecz Koła, płacisz składki na Koło i PZŁ. Wykonujesz, Twoim zdaniem dziwne i niepotrzebne, polecenia Zarządu Koła i szybko zrozumiesz, że bycie myśliwym uczy pokory wobec czujnego zwierza a polowanie niesie ze sobą "nie tylko smak mięsa na widelcu" lecz przede wszystkim ochronę ojczystej przyrody. Jeżeli jednak nadal się nie zniechęciłeś  to życzymy Ci zostania myśliwym i powitamy w naszym gronie.

10
"Łowiectwo we współczesnym wydaniu wcale nie polega na strzelaniu do biednych zwierząt, jak powszechnie uważa część opinii publicznej, podatna na hasła rozpowszechniane przez obrońców środowiska. Współczesne łowiectwo to forma ochrony przyrody - czy się komuś to podoba, czy nie - polegająca na określonej działalności hodowlanej populacji zwierząt dziko żyjących, w celu zachowania ich w zmieniających się warunkach środowiskowych w ramach ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Rozwijająca się cywilizacja pochłania ekosystemy, ograniczając i tak ciągle malejące tradycyjne siedliska zwierząt. Dzięki działalności łowieckiej restytuowano wiele gatunków zwierząt znajdujących się na progu wyginięcia. Król polskich puszcz żubr ostał się tylko dlatego, że między innymi myśliwi zabiegali o jego hodowle w ostoi białowieskiej."

Strony: [1]
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
polskiserverrpg rankingstop playyourstories goldcraft mustangsplock